Érdekes természeti jelenségnek voltunk tanúi a minap. Három nap volt az égen, az eredeti mellett két melléknapot is láttunk.
A melléknap (parhelia), avagy napkutya egy halojelenség, azaz a nap körül megjelenő fényjelenség. Ennek során a napkorong két oldalán fényes foltok jelennek meg. Ezek lehetnek fehérek vagy színesek, és az is előfordulhat, hogy csak az egyik oldalon jelentkezik.
A melléknapokat télen láthatjuk
A melléknapokat a levegőben levő jégkristályokon megtörő fény hozza létre. A melléknapok kialakulásához lapos hatszögletű jégkristályok szükségesek. Általában magasan lévő fátyolfelhőkön alakul ki, de nagyon hideg idő esetén létrejöhet alacsonyan elhelyezkedő, gyémántpornak nevezett jégkristályokon is. Ezek a kristályok prizmaként viselkedve és a Nap fényét 22-22 fokkal térítik el. A melléknapok mindig a napkoronggal azonos magasságban figyelhetők meg.
A jelenség idején mínusz 9 Celsius-fok volt, és nagyon apró szemű jégkristályok hullottak
Ha a kristályok elhelyezkedése véletlenszerű, akkor egy fénygyűrű látszik a Nap körül. Gyakran azonban a levegőben süllyedő kristályok függőleges elhelyezkedésűek lesznek, ekkor a napfényt vízszintesen törik meg és így jön létre a melléknap.
Éjszaka hasonló módon alakulhat ki a mellékhold jelensége, azonban az jóval halványabb, így nehezebb észrevenni, főleg telihold idején figyelhető meg halvány, fehéres fényfoltokként.
A melléknap jelensége körülbelül negyed óráig tartott
|