Idén 42. alkalommal rendezték meg Lantiban a Finlandia-hiihto nemzetközi sífutó maratont, amely a Worldloppet versenysorozat finnországi állomása.
Az első nap a 2300 versenyzőt négy futamban indították
29 országból 4300 versenyző indult a 2015. február 21–22-én megrendezett sífutó maratonon Lahtiban, Finnországban. 21-én, szombaton 50 és 32 km-es távon, hagyományos stílusban indultak a versenyzők, 22-én vasárnap pedig 50, 20 km-es távú szabad stílusú versenyeket rendeztek, valamint 20 km-en a fiatalok és a 16 év alattiak is versenyeztek. Természetesen valamennyi távon külön értékelték a férfi és a női versenyzőket.
Sílécparkoló
|
A ’70-es évek elején a svéd szomszéd Vasaloppet névre hallgató símaratonjának mintájára indították el Finnországban a versenyt. Az első Finlandia-hiihtót 1973-ban rendezték volna meg, de hó hiányában akkor elmaradt. Végül is 1974-ben sikerült indítani az azóta nagy is népszerűségnek örvendő sífutó maratont.
Az újzélandi, 793-as rajtszámú Lilburne John-Paul hazájának nemzeti madarának, a kivi madárnak öltözve versenyzett
|
Jegesmedve
Akkoriban, a ’70-es években a finn természet még elég egzotikus hírnévnek örvendett Közép Európában. Közép-európaiak valahonnan azt a tájékoztatást kapták, hogy a sífutás nem biztonságos Finnországban a jegesmedvék miatt. A félelemnek köszönhetően a szervezőknek jegesmedve biztosítást kellett kötnie, az esetleges balesetek miatt. Ám ez az összeg nem volt túl nagy tekintettel arra, hogy a jegesmedvék a sarkkörön élnek. A jegesmedvék többsége egész életét a sarkvidék befagyott vizein, a lassan sodródó jégmezőkön tölti. A legtöbb jegesmedve szinte sohasem teszi a lábát igazi szárazföldre, ha mégis, akkor az igen távol esik Finnországtól. Később már nem volt szükség a biztosításra – talán kicsit tájékozottabbak lettek a biológia és a földrajz terén közép-európaiak– , de a kedves történet még ma is megmosolyogtató.
…vagy talán mégis van jegesmedve Lahtiban???
|
Worldloppet
1978-tól pedig a Finlandia-hiihto része a nemzetközi Worldloppet sífutó maraton versenysorozatnak. Worldloppet összefogja a nemzetközi hosszú távú, maratoni sífutó versenyeket. Jelenleg a világ 16 országában rendezik meg a szövetség keretein belül a sífutó maratonokat klasszikus és szabad stílusban. A táv változó: 17 és 90 km között mozog, de egy-egy versenyen több táv és a hagyományos, valamint szabad stílus között is válogathatnak a résztvevők.
A következő futam résztvevői
1982-ben már több mint 10 ezren vettek részt a sífutó versenyen, köztük volt a japán császár, Akihito unokatestvére Tomohito herceg is. Majd bekerült a Guinness rekordok könyvébe is a verseny, mint a világ legnagyobb tömeges sí eseménye. 1984-ben több mint 13 ezren vettek részt a Finlandia-hiihtón. 1986 óta pedig a hagyományos mellett szabad stílusban is indulhatnak a versenyzők, méghozzá a ’90-es évek óta ingyen, a fizetős első nap után, vasárnap.
A versenyen csapatok és családok is indultak. A képen a büszke apa látható fiával.
|
A hagyományos stílusú verseny nem olcsó, a nevezési díj – ha valaki már előző májusban jelentkezik, akkor a távtól függően 25-40-65 euró, amíg az utolsó pillanatban jelentkezők 45-75-100 eurót szurkolhatnak le az indulás jogáért.
Volt, aki kissé kimelegedett a nagy versenyben
Természetesen sokba kerül a verseny megrendezése is. Idén például pár nappal a verseny előtt nagy olvadás kezdődött, így a pálya megerősítése hóágyúval és karbantartása a hókotrókkal elég sok pénzt elvihetett.
A rajtszám mellett egy csipet is kaptak a versenyzők, ezzel pontosan nyomon követhető volt, ki, hol van éppen, ki, mennyi idő alatt tette meg a távot.
A versenyen vak versenyző is indult, ő, biztonsága érdekében, felvezetőjével a többiek előtt pár perccel kezdte meg a versenyt.
Ízelítő a vasárnapi versenyből, folyamatosan érkeznek a versenyzők a célba.
|
Érdekesség, hogy a versenyzőket a 90 éves Siiri Rantanen olimpiai bajnok indította. Siiri Rantanen 1956-ban, Cortinában nyert arany érmet, emellett kétszer nyert bronzérmet olimpián, és számos sífutó verseny nyertese volt. 52 évesen, még ő volt a leggyorsabb női versenyző a Finlandia-hiihtón, utoljára 72 éves korában vett részt a versenyen.
|
Madártávlatból: a Vidair drón kamerával készített videója a Finlandia-hiihto első napjáról.
Így nézett ki a drón munka közben
|
Forrás: Finlandia-hiihto, Wikipedia, Vidair
|
Fotó: Matti Touko
|