Magyar önkéntesek a téli háborúban

Finnország és a Szovjetunió között zajló téli háború magyar önkénteseiről finn-angol kétnyelvű könyv jelent meg nemrégiben. 

 

 

Unkarilaiset vapaaehtoiset talvisodan Suomessa 

Linkki suomen- ja englanninkieliseen kirjaan 

 

Finnország és a Szovjetunió között a téli háború 1939. november 30-án, Helsinki bombázásával kezdődött, és a 1940. március 12-i moszkvai békeszerződéssel zárult. A finnek megsegítésére 1940 februárjában magyar önkéntes zászlóalj érkezett Finnországba. 

A magyarokat a Lapuában fekvő kiképző táborba irányították, és az ottani családoknál szállásolták el. Az önkéntesek 1940. május 20-án indultak haza Turkuból, a képek a búcsúztatásukon készültek, és a SA-Kuva, Finn Hadtörténeti Archívum oldaláról letölthetők. 

 

Magyar önkéntesek a finn téli háborúban

A magyar önkéntesek megérkeznek Turkuba, 1940. május 20. (Fotó: SA-Kuva)

 

 

A finn-angol kétnyelvű könyv szerzői: Niina Ala-Fossi, Richly Gábor és Vilisics Ferenc, címe: Unkarilaiset vapaaehtoiset talvisodan Suomessa / Hungarian Volunteers in Finland during the Winter War.

 

 

 Magyar önkéntesek a finn téli háborúban

A zászlóalj felsorakozott a kikötőben, Turku 1940. május 20. (Fotó: SA-Kuva)

 

 

Dr. Richly Gábor történész, a helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központ igazgatója írta a könyv első részét, amelyben levéltári anyagok alapján mutatja be a zászlóalj történetét. Niina Ala-Fossi és Vilisics Ferenc pedig a Lapuában élők emlékeit gyűjtötte össze a magyar önkéntesekről. A kötet végén a Finn Hadtörténeti Archívumból válogatott képeket láthatunk.

 

 Magyar önkéntesek a finn téli háborúban

Kémeri Nagy Imre, a zászlóalj parancsnoka (középen) és Oscar Enckell (jobbra), Turku 1940. május 20. (Fotó: SA-Kuva)

 

 

A könyv kiadója Magyarország finnországi nagykövetsége, a könyv ezer példányban jelent meg, és megtalálható a nagyobb finn könyvtárakban. 

 

 

Finnország és a Szovjetunió között zajló téli háború magyar önkénteseiről finn-angol kétnyelvű könyv jelent meg

 

A könyv pdf formátumban letölthető a helsinki Balassi Intézet honlapjáról

 

A könyv keletkezéséről sok érdekességet olvashatunk Vilisics Ferenc Finnisztán blogján.